Skip to content Skip to footer

Boskopp

Synonimy: Piękna z Boskoop, Schöner von Boskoop, Belle de Boskoop.

Pochodzenie: Odmiana pochodząca z Holandii, wyhodowana przez W. Ottolandera w połowie XIX w. koło miejscowości Boskoop.

Drzewo/Wzrost: Drzewo rośnie początkowo bardzo silnie, po wejściu w okres owocowania silnie,tworząc kulistą, lekko spłaszczoną i niezbyt zagęszczoną koronę.

Zapylacze: Boiken, Jonathan, Inflancka, Koksa Pomarańczowa, Landsberska, Malinowa Oberlandzka, Idared, James Grieve, Wealthy, Gloster.

Owocowanie: Drzewo wchodzi w okres owocowania średnio wcześnie (na podkładkach silnie rosnących – późno), plonuje obficie – ale z wyraźną tendencją do owocowania przemiennego.

Owoc kształt, wielkość, wybarwienie: Duże lub bardzo duże, nieregularne, wydłużone, wyrównanej wielkości, baryłkowato-kuliste. Skórka średniej grubości, szorstka, silnie ordzawiona, szorstka, zielona w miarę dojrzewania zmienia zabarwienie na zabarwienie na złotawożółte, z lekkim odcieniem zielonego. Na niektórych owocach występuje buraczkowy, rozmyty rumieniec z ciemniejszymi prążkami.

Owoc – miąższ: Gruboziarnisty, zielonkawo-kremowy, kruchy, soczysty, kwaśny z korzennym posmakiem, smaczny.

Dojrzałość zbiorcza: Koniec września, początek października.

Przeznaczenie: Jest to jedna z wartościowszych odmian z przeznaczeniem owoców na domowe przetwory (dżemy, musy, ciasta, kompoty) oraz do spożycia (jako owoce deserowe) w okresie wczesnozimowym. Bardzo często owoce tej odmiany można spotkać w handlu jako tzw. “szare renety”.

Podatność na choroby: Parch i mączniak jabłoni – mała, choroby kory i drewna – średnia.

Wytrzymałość na mróz: Mała.

Skip to content