Na polu doświadczalnym PODR w Boguchwale zostało założone doświadczenie dotyczące możliwości wykorzystania wermikompostu wyprodukowanego z wyselekcjonowanych kuchennych odpadów organicznych jako zasobnego w składniki pokarmowe dla roślin dodatku do gleby w uprawie cebuli zwyczajnej (Allium cepa L.) i cząbru ogrodowego (Satureja hortensis L.). Doświadczenie jest prowadzone przy wykorzystaniu podwyższonych grządek (ang. raised bed), które są stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie m.in. umożliwiając zastosowanie różnych podłoży uprawowych, niezależnie od lokalnych warunków glebowych. Należy zaznaczyć, że zastosowana w niniejszych badaniach metodyka z wykorzystaniem podniesionych grządek, zaproponowana przez zespół badawczy Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, Uniwersytetu Rzeszowskiego (dr hab. Grzegorz Pączka, prof. UR, dr Anna Mazur-Pączka, dr hab. Mariola Garczyńska, prof. UR, mgr inż. Renata Szura, prof. dr. hab. Joanna Kostecka) we współpracy z pracownikami sekcji doświadczalnictwa PODR w Boguchwale, może zostać zaliczona do innowacyjnych i rzadko stosowanych w aspekcie doświadczalnym.
Celem niniejszych oraz przyszłych badań, jest m.in. wypracowanie optymalnej konstrukcji podłoży uprawowych z wykorzystaniem wermikompostu, do produkcji roślinnej w gospodarstwach ekologicznych.
Wykorzystany w doświadczeniu wermikompost jest produktem, który powstał w wermikulturze w wyniku przetwarzania wybranych odpadów pochodzenia roślinnego, przy wykorzystaniu zagęszczonej hodowli dżdżownic z gatunku Eisenia fetida (Sav.). Wermikompost jest jednym z coraz częściej stosowanych substratów organicznych o dużych właściwościach nawozowych, który charakteryzuje się powolnym uwalnianiem makro i mikroelementów do środowiska glebowego, a zawarte w nim pierwiastki takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez i inne, są dostępne w łatwo przyswajalnych dla roślin formach. Wermikompost ma rozdrobnioną strukturę o dużej porowatości, co sprzyja dobremu napowietrzeniu i dużej zdolności zatrzymywania wody, co może mieć wpływ na jakość systemów korzeniowych u roślin oraz rozwój organizmów glebowych, mogących wpływać na zawartość składników pokarmowych dostępnych dla roślin. Wermikompost ma również duży potencjał w utrzymaniu płodności gleby, ponieważ są źródłem fitohormonów takich jak auksyny, gibereliny, cytokininy.