Skip to content Skip to footer

Jak ciąć jeżyny?

Uprawa jeżyny nie jest szeroko spopularyzowana. Sporo trudności sprawia jej prowadzenie tak, aby zbiór był łatwy, a plon owoców duży.

       W pielęgnacji jeżyn jednym z najważniejszych zabiegów jest odpowiednio przeprowadzone cięcie. Pędy jeżyn tnie się dwa razy w sezonie. Po zakończeniu zbiorów oraz latem w okresie rozwoju młodych pędów.

Jesienne cięcie jeżyn

       Po zbiorach jesienią ewentualnie wczesną wiosną wycina się całkowicie pędy, które już owocowały. Jeśli zostaną do kolejnego sezonu, to będą niepotrzebnie zagęszczać krzew. Ponadto, pozostałości starych pędów to rezerwuar chorób i szkodników. Dlatego też najlepiej usunąć je jak najszybciej.

Na ile pędów prowadzić jeżyny

       Jeżyny prowadzi się na kilka pędów. Na glebach żyznych można zostawić 5-7 grubych pędów, które roślina bez problemu jest w stanie odżywić. Natomiast na glebach słabych warto ograniczyć ilość pędów do 3-4 aby uzyskać dorodne owoce.

Letnie cięcie jeżyn

       W okresie letnim wyrastają młode pędy jeżyn, należy je skracać po osiągnięciu długości około 2 metrów. Z bocznych pąków wyrastają pędy, które również się skraca. Sprzyja to zawiązywaniu pąków kwiatowych na rok następny.

       Wyrastające nisko pędy boczne należy wyciąć. Jeśli nawet będą na nich owoce, to pod ciężarem owoców będą się pokładać na ziemi, a to prosta droga do rozwoju pleśni na owocach. Ponadto, nisko rosnące owoce są źle doświetlone, przez co nie są w smaku tak słodkie, jak te dojrzewające w słońcu.

       Całkowicie usuwa się pędy cienkie i rachityczne – na nich nie będzie owoców, a niepotrzebnie zagęszczają krzew i pobierają substancje odżywcze. Uszkodzone oraz nadłamane pędy również należy przyciąć poniżej uszkodzenia, a jeśli jest ono poniżej połowy pędu, to taki pęd można wyciąć.

       Cięcie jeżyn to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Wykonywanie go w sposób prawidłowy w odpowiednich terminach ogranicza rozwój chorób czy ekspansję szkodników. Dobrze prześwietlony i prowadzony krzew daje owoce słodkie i atrakcyjne.

       Jeżyny w jagodniku założonym na Polu Doświadczalnym Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale już zostały przygotowane na V Krajowe Dni Pola. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jej w dniach 14-16 czerwca.

 

Oprac. Monika Capińska

PODR Boguchwała

Galeria

Skip to content