Skip to content Skip to footer

Kolekcja ziół i roślin miododajnych na Polu doświadczalnym PODR Boguchwała

        Na Polu doświadczalnym Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na szczególną uwagę zasługuje kolekcja ziół i roślin miododajnych. Jest ona sukcesywnie powiększana i obecnie liczy już ponad 60 gatunków. Kolekcja jest ogólnie dostępna od wiosny do jesieni i odwiedzać ją mogą wszyscy zainteresowani zielarstwem.

       Wizyta na poletkach pokazowych stwarza okazję do zapoznania się z całym cyklem wegetacyjnym roślin, ich pokrojem, siła wzrostu czy zapachem. Pod względem botanicznym rośliny zielarskie to bowiem bardzo różnorodna i liczna grupa. Zaliczamy do niej drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie. Różnorodność grupy sprawia że jej przedstawiciele różnią się między sobą cyklem rozwojowym oraz mają odmienne wymagania klimatyczne i glebowe i co za tym idzie i wymagania uprawowe. Cechą, która natomiast łączy wszystkie rośliny zielarskie i która wpływa na ich właściwości oraz wykorzystanie jest zawartość w nich substancji biologicznie czynnych. Substancje aktywne rozmieszczone mogą być w różnych organach rośliny. Zazwyczaj koncentrują się one w np. zielu, kłączach, liściach, kwiatach, korze. Ważne jest, aby wiedzieć która część rośliny i w jakim okresie zawiera ich najwięcej i którą należy wykorzystywać jako surowiec zielarski.

        Kolekcja ziół i roślin miododajnych stanowi wspaniałą bazę dydaktyczną. W oparciu o nią prowadzone są szkolenia i warsztaty dla grup zorganizowanych, jak i studentów podkarpackich uczelni.

 

Oprac. Marta Dobrowolska

Galeria

Skip to content