Skip to content Skip to footer

Pasieka zakładowa

Pasieka zakładowa Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Pszczoły to nie tylko symbol ciężkiej pracy i wytrwałości, ale także ważny element rolnictwa i środowiska naturalnego. Właśnie dlatego Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w 2021 roku założył pasiekę na terenie Pola Doświadczalnego w Boguchwale.

          Pasieka mieści się w zacisznym zakątku, otoczona starymi lipami, z dala od pól uprawnych. To miejsce zostało stworzone z myślą o idealnych warunkach dla pszczół, które mogą się tu prawidłowo rozwijać i korzystać z wszystkich dobrodziejstw dostępnych na polach doświadczalnych. Pszczoły mają do dyspozycji aleję lipową, sad tradycyjny, kolekcje ziół przyprawowych, leczniczych i miododajnych oraz różnorodne uprawy kwitnących roślin rolniczych, takie jak rzepak, słonecznik, gorczyca czy nostrzyk.

          Gospodarka pasieczna prowadzona jest na ulach wielkopolskich, a wykorzystywane rasy pszczół to głównie rasy kraińskie. Pasieką zajmują się pracownicy ośrodka, prawdziwi pasjonaci pszczelarstwa, a przede wszystkim wieloletni praktycy.

          Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale wspiera rozwój pszczelarstwa na wielu płaszczyznach. Oprócz założenia pasieki, prowadzi również liczne prelekcje i warsztaty dla dzieci i dla dorosłych. Organizowane warsztaty to świetna okazja, aby nauczyć się więcej o roli jaką pełnią pszczoły w środowisku, poznać i skosztować produktów, które wytwarzają oraz przyjrzeć się pracy pszczół z bliska dzięki dostępnemu przeszklonemu ulowi pokazowemu.

          Pasieka na terenie pól doświadczalnych to nie tylko ciekawa atrakcja dla pasjonatów pszczelarstwa i zwiedzających, ale także realny wkład w ochronę środowiska naturalnego. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jej i poznania magicznego, pszczelego świata z naszą pomocą!

Skip to content