Skip to content Skip to footer

Pułapki feromonowe

W dniu 16 maja br.  w sadzie tradycyjnym na polu doświadczalnym PODR w Boguchwale rozwieszono pułapki feromonowe. Dzięki nim łatwo jest monitorować obecność szkodników a także ograniczać ich populację.

Firma BIOCONT przekazała PODR pułapki typu Delta wraz z podłogami lepowymi oraz dyspenserami.

Pułapka typu Delta ma formę domku do zawieszania w dolnej części korony drzewa, w której umieszcza się podłogę lepową oraz dyspenser.

Jak donosi pan Paweł Bereś „Sercem każdej pułapki zapachowej jest tzw. wabik, często określany dyspenserem. Jest to specjalna guma, która jest nasączona odpowiednim związkiem zapachowym – feromonem. Feromony płciowe to substancje wydzielane w naturze przez samice, aby zwabiać samce. W pułapkach chwytnych czynnikiem wabiącym owady jest odpowiednio dobrany feromon pod konkretny gatunek. Obecnie feromony są wytwarzane w sposób sztuczny w drodze syntezy chemicznej.” Feromon płciowy symulujący zapach samicy przywabia samce określonego gatunku, a te przyklejają się do lepkiej podłogi

2-3 razy w tygodniu należy sprawdzać pułapki, notować liczbę motyli i usuwać je z pułapki. Wczesne wykrycie szkodników jest niezwykle istotne, jeżeli chcemy uchronić rośliny i owoce przed zniszczeniem. Po przekroczeniu progu zagrożenia, który jest określany dla każdego gatunku szkodnika (tabele zagrożenia znajdują się w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych) w sadach towarowych należy wykonać oprysk insektycydem zarejestrowanym do zwalczania określonego gatunku szkodnika.

 Dyspenser zapachowy w pułapce działa zwykle przez ok. 4-6 tygodni po czym należy wymienić go na nowy wraz z podłogą lepową.

W sadzie  tradycyjnym PODR monitorowane są obecnie następujące szkodniki:

Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)

Wydłubka oczateczka (Spilonota ocellana)

Zwójka siatkóweczka (Adoxophyes orana)

Zwójka koróweczka (Enarmonia formosana)..

Dziękujemy firmie BIOCONT za przekazane pułapki do monitorowania szkodników w sadzie.

Anna Cieszyńska

Galeria

Skip to content