Skip to content Skip to footer

Rośliny zielarskie na Polu Doświadczalnym – Współpraca z SGGW

Współpraca ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

       W roku 2022, zlokalizowana na Polu doświadczalnym PODR w Boguchwale kolekcja ziół i roślin miododajnych wzbogacona została o kilkadziesiąt nowych obiektów roślin leczniczych i przyprawowych, udostępnionych przez Katedrę Roślin Warzywnych i Leczniczych, SGGW w Warszawie. Opiekunem naukowym tej powiększonej kolekcji jest dr hab. Katarzyna Bączek, prof. SGGW.

       Na wyróżnienie w tej kolekcji zasługują rośliny aromatyczne, czyli przede wszystkim bogate w olejki eteryczne oraz gatunki o właściwościach adaptogennych. Do pierwszej grupy należą m.in.: oregano, lebiodka, mięta, kocimiętka, cząber, tymianek, szałwia, do drugiej: różeniec górski, jeżówka purpurowa i szczodrak krokoszowy. Dodatkowo do kolekcji włączone zostały niektóre polskie rośliny dziko rosnące, które mają szansę w najbliższym czasie być wprowadzone do szerszej uprawy, a mianowicie pierwiosnka lekarka, przywrotnik, wiązówka bulwkowa, bukwica lekarska i wyselekcjonowane w SGGW klony pokrzywy zwyczajnej. Są to gatunki o wysokim potencjale użytkowym.

1. Część kolekcji ziół PODR w Boguchwale

       Gromadzenie obiektów roślin zielarskich w kolekcji polowej PODR w Boguchwale służy przede wszystkim do celów szkoleniowych. W Ośrodku tym pracownicy SGGW wielokrotnie prowadzili warsztaty i seminaria szkoleniowe z zakresu ekologicznego zbioru roślin zielarskich ze stanowisk naturalnych, wprowadzania ich do uprawy, jak również wykorzystania ich w gospodarstwie domowym. Kolekcja będzie udostępniona do zwiedzania podczas obchodów V KRAJOWYCH DNI POLA 2024.

2. Warsztaty dla rolników, prowadzone przez dr hab. Katarzynę Bączek, prof. SGGW

Badania dotyczące wprowadzania roślin zielarskich do upraw ekologicznych na terenach górskich i podgórskich

      Uprawa ziół w systemie ekologicznym jest interesującą propozycją dla niewielkich gospodarstw rejonów górskich i podgórskich, dywersyfikującą i intensyfikujacą produkcję rolniczą w tych trudnych geograficznie obszarach. Może też uatrakcyjniać ofertę prowadzonych tam gospodarstw agroturystycznych. Surowce pochodzące z takich upraw mogą być również częściowo przetwarzane i konfekcjonowane w samych gospodarstwach.

      Wychodząc naprzeciw temu pomysłowi, pracownicy Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW w Warszawie, we współpracy z PODR w Boguchwale, podjęli badania nad wdrażaniem do uprawy w warunkach podgórskich niektórych roślin leczniczych i przyprawowych w systemie produkcji ekologicznej. Prace te, prowadzone pod opieką dr hab. Katarzyny Bączek, prof. SGGW dotyczą bardzo interesujących, z punktu widzenia potrzeb rynkowych gatunków, jak: tymianek właściwy, cząber górski, greckie oregano, różeniec górski, bukwica lekarska i pokrzywa zwyczajna. Na Polu doświadczalnym PODR w Boguchwale założono doświadczenia demonstracyjne z tymi roślinami, które będzie można zwiedzić podczas obchodów KRAJOWYCH DNI POLA 2024.

A. Doświadczenie polowe w PODR w Boguchwale z tymiankiem, cząbrem i oregano

Dotychczas w Ośrodku przeprowadzono kilka szkoleń dla pracowników ODR-ów i rolników w zakresie uprawy i wykorzystania tych roślin w gospodarstwie ekologicznym. Działania te są częściowo finansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oprac. profesor Uczelni dr hab. Katarzyna Bączek

Skip to content