Skip to content Skip to footer

Sad Tradycyjny na Polu Doświadczalnym w pełni kwitnienia

Przebieg pogody w tym roku sprawił, iż wegetacja rozpoczęła się o kilka tygodni wcześniej. Wysokie temperatury oraz wilgotność powietrza jakie były obserwowane w ostatnich dniach sprawiły, że drzewa owocowe rozwijają się w błyskawicznym tempie. Na Polu Doświadczalnym PODR w Sadzie Tradycyjnym w pełni kwitnienia są już grusze, wiśnie oraz czerechy.

Niektóre odmiany jabłoni już w fazie pełni kwitnienia

Zaczynają już kwitnąć też odmiany jabłoni wcześnie rozpoczynające wegetację. W pełni kwitnienia jest jabłoń odmiany Glogierówka, ona też najszybciej dojrzewa, bo już po połowie sierpnia. Jest to odmiana, która mimo wczesnego kwitnienia dobrze znosi mrozy. Spotykana jest jeszcze w starych sadach na terenie północnej Polski.

Antonówki należą do odmian późno rozpoczynających wegetację

Tymczasem Antonówka Śmietankowa ostrożnie rozwija pojedyncze liście i wyraźnie widać, że kwitnienie u tej odmiany jest późniejsze. Dzięki tej cesze jabłoń Antonówka Półtorafuntowa nadaje się do sadzenia w rejonach o chłodniejszym klimacie. Opóźnione kwitnienie ogranicza szkody w zawiązkach jakie mogą wywołać występujące w niektórych regionach Polski (w tym Pogórza Karpackiego) spadki temperatur.

Zabiegi w sadzie sprzyjające zawiązywaniu owoców

Podczas kwitnienia drzew owocowych zabiegi w sadzie ogranicza się do minimum. Na początku kwitnienia zalecana jest ochrona przeciw parchowi. Ponadto w produkcji sadowniczej zaleca się w fazie różowego pąka stosowanie nawozów stymulujących kwitnienie, a po kwitnieniu nawozy poprawiające zawiązywanie i wzmacniające zawiązki.

Przez wzgląd na owady zapylające nie stosuje się w fazie kwitnienia insektycydów, czyli środków przeciwko szkodnikom roślin. Obecne na rynku środki ochrony roślin są tak skonstruowane, iż działają dopiero wówczas, gdy zostaną prawidłowo zastosowane, zgodnie z informacjami zawartymi na etykiecie. Zwrócić należy szczególną uwagę na fazę rozwoju rośliny, w której należy środek zastosować oraz odpowiedniej temperatury, w której środek ochrony wykazuje najskuteczniejsze działanie. W ten sposób ogranicza się ekspozycję środowiska na substancje obce dla przyrody.

Monika Capińska

PODR Boguchwała

Galeria

Skip to content