Zboża to najważniejsze rośliny uprawne, ich ziarno stanowi podstawę wyżywienia zarówno ludzi, jak i zwierząt. W Polsce powszechna jest uprawa pszenicy, jęczmienia pszenżyta, owsa i żyta. Hodowle wciąż dostarczają nowe odmiany, które mają podwyższony potencjał plonowania.
Nowe odmiany powstają poprzez wytwarzanie nowych genotypów w obrębie tego samego gatunku, natomiast nowe gatunki tworzone są poprzez hybrydyzację. Hybrydyzacja prowadzi do przepływu genów z puli genowej jednego gatunku do puli genowej drugiego gatunku. Dzięki hybrydyzacji powstało pszenżyto, które aktualnie jest zbożem o największym znaczeniu paszowym w naszym kraju.
Kolejnym, mniej znanym gatunkiem, jest pszenjęczmień (Tritordeum). Jest to zboże, które zostało uzyskane w wyniku hybrydyzacji z form rodzicielskich – pszenicy twardej durum oraz jęczmienia dzikiego. Ten mieszaniec najlepiej przystosowany jest do ciepłego i dość suchego klimatu basenu Morza Śródziemnego. Z uwagi na zachodzące zmiany klimatyczne istnieje możliwość, że uprawa pszenjęczmienia w Polsce przyniesie także owocne plony. Ziarno pszenjęczmienia ma dobrą wartość paszową, dlatego jego uprawa może mieć duże znaczenie w żywieniu zwierząt.
Na polu doświadczalnym PODR w Boguchwale przy ul. Technicznej 4 w bieżącym roku znajduje się kolekcja 8 odmian pszenjęczmienia (5 rodów, jakie znajdują się w kolekcji są aktualnie w fazie testowej). Kolekcja została założona dzięki współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.
Zapraszamy na V Krajowe Dni Pola 2024, podczas którym będzie można zobaczyć ten niespotykany gatunek zboża u nas w kraju oraz zaczerpnąć wiedzy specjalistów.
Julia Mazur
PODR Boguchwała