Tysiące odwiedzających z całej Polski, ponad 2000 poletek demonstracyjnych,
setki zwierząt, degustacje podkarpackich smakołyków, występy zespołów folklorystycznych, nowoczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy – to wszystko czekało na odwiedzających V Krajowe Dni Pola, które odbyły się 14-16 czerwca w Boguchwale.
To wyjątkowe w skali kraju wydarzenie w tym roku zostało zorganizowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, a hasłem przewodnim było „Nowoczesne rolnictwo”. Pokazane zostały innowacje w produkcji roślinnej poprzez prezentację dorobku polskiej hodowli roślin oraz ofert firm zaopatrujących rolnictwo.
W uroczystości udział wzięli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, podsekretarz stanu w MRiRW Adam Nowak, posłowie, senatorowie, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg, prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisław Bartman, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, prezesi i dyrektorzy podkarpackich instytucji rolniczych, dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego, przedstawiciele firm branżowych i instytutów naukowo-badawczych, koła gospodyń wiejskich, uczniowie szkół rolniczych, rolnicy i hodowcy z całej Polski.
Szczególnym punktem programu był Dzień Młodego Rolnika, dedykowany przyszłym pokoleniom rolników. Młodzież mogła wziąć udział w warsztatach z zakresu nowoczesnych technologii rolniczych oraz zasięgnąć porady specjalistów z dziedziny rolnictwa. Była to doskonała okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
Podczas V Krajowych Dni Pola odbyło się wiele pokazów i prezentacji, które przybliżyły uczestnikom najnowsze trendy i rozwiązania w temacie rolnictwa. Odbył się m in. pokaz siewnika w technologii strip-till Mzuri CLASS firmy Agromasz, nowoczesnego siewnika, który umożliwia precyzyjne wysiewanie nasion. Uczestnicy mogli obejrzeć najnowsze modele ciągników CLASS i sprawdzić ich możliwości w połączeniu z różnymi maszynami uprawowymi. Odbyła się prezentacja innowacyjnego opryskiwacza samojezdnego z systemem wykrywania chwastów, który automatycznie je wykrywa i dozuje herbicyd jedynie w miejscach ich występowania, ograniczając zużycie środków ochrony roślin. Odwiedzający mieli okazję poznać system pracy nowoczesnego rozsiewacza z możliwością aplikacji nawozu na podstawie stworzonej mapy pola i zbadanej zasobowości gleby.
Pola doświadczalne aż roiły się od pokazów technologii wykorzystującej drony do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa. W strefie pszczelarstwa można było odbyć fascynującą podróż do świata pszczół. Uczestnicy zaczęli od bliższego poznania rodziny pszczelej – czym są pszczoły, jakie pełnią role w ulu, jakie są sekrety ich komunikacji i podziału obowiązków. Specjaliści opowiedzieli uczestnikom warsztatów o pielęgnacji pszczół i wyzwaniach, z jakimi się borykają. W części praktycznej był czas na chwilę relaksu i kreatywności. Uczestnicy mogli własnoręcznie wykonać świece z naturalnego wosku pszczelego. W trakcie trwania V KDP odbył się również wyjątkowy pokaz inseminacji matek pszczelich! To proces kluczowy dla przetrwania i rozwoju rodziny pszczelej. Doświadczeni pszczelarze zademonstrowali tę precyzyjną technikę i wyjaśnili jej znaczenie dla pszczelarstwa. Wiadomym jest, że pszczoły nie tylko dają nam miód, ale również wiele innych cennych produktów. Na stoisku promocyjnym ośrodka w strefie pszczelarstwa, była możliwość odkrycia bogactwa darów natury, jakie pszczoły oferują człowiekowi. Została zaprezentowana różnorodność produktów pszczelich, takich jak pyłek kwiatowy, propolis, mleczko pszczele i jad pszczeli oraz omówienie ich właściwości zdrowotnych.
Pola doświadczalne tętniły życiem i warsztatami, a kolejnymi były warsztaty „Rozpoznawania agrofagów w roślinach rolniczych”. Bardzo duże znaczenie w prowadzeniu bezpiecznej ochrony roślin przed agrofagami ma poprawna identyfikacja chwastów, prawidłowe rozpoznawanie objawów chorób, ich rozwoju i nasilenia oraz znajomość biologii szkodników i ocena ich liczebności, a także możliwość wykorzystania podstawowych narzędzi wspomagających rolnika czy doradcę w podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony roślin w gospodarstwach.
Tej właśnie tematyce były poświęcone warsztaty pn. „Rozpoznawanie agrofagów w roślinach rolniczych”, które odbywały się na polu doświadczalnym PODR w Boguchwale przez wszystkie trzy dni trwania „V KDP Boguchwała 2024”. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem ze strony zarówno doradców, jak i rolników. Prowadzone były przez wybitnych specjalistów z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, tj. dr. hab. inż. Romana Krawczyka, dr inż. Agnieszkę Mączyńską oraz dr. hab. inż. Pawła Beresia prof. IOR-PIB. Podczas tych warsztatów polowych ich uczestnicy pod wprawnym okiem specjalistów uczyli się poprawnie identyfikować chwasty zarówno jedno-, jak i dwuliścienne, rozpoznawać objawy porażenia chorobami oraz żerowania szkodników w takich gatunkach rolniczych jak: zboża, rzepak, kukurydza, bobowate czy ziemniaki. Prowadzący warsztaty starali się zwracać uwagę uczestników na najbardziej specyficzne objawy porażenia roślin chorobami, szkodnikami czy na te elementy budowy chwastów pozwalające w praktyce je poprawnie zidentyfikować. Zajęcia praktyczne podparte były jeszcze prezentacją w postaci zdjęć różnorodnych agrofagów występujących w zasiewach. Nabyte podczas warsztatów umiejętności będą bardzo przydatne zarówno doradcom, którzy wiele uwagi w codziennej pracy poświęcają kwestiom ochrony roślin, jak i samym rolnikom stosującym ochronę chemiczną w swoich gospodarstwach.
Podczas V KDP Boguchwała 2024 miała miejsce również prezentacja „Platformy Sygnalizacji Agrofagów” prowadzonej przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. W tym celu na polu doświadczalnym PODR w Boguchwale przygotowano ciekawe stoisko, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników wydarzenia, które zaszczycił swoją obecnością minister rolnictwa i rozwoju wsi, na którym zarówno specjaliści z IOR-PIB jak i doradcy PODR w Boguchwale informowali o możliwościach i korzyściach jakie daje rolnikom korzystanie z tejże platformy. Każdego dnia bowiem można na niej, wchodząc na stronę internetową www. agrofagi.com. pl, zapoznać się z wynikami systematycznych obserwacji polowych, które są prowadzone w kilkuset punktach na terenie Polski, w tym również przez doradców terenowych PODR, na sześciu uprawach (pszenica ozima, kukurydza, rzepak ozimy, burak cukrowy, ziemniak, bobowate) i ich najważniejszych chorób i szkodników.
Na polu doświadczalnym uwagę zwiedzających przyciągała kolekcja ziół i roślin miododajnych. W kolekcji można zobaczyć było nie tylko gatunki uprawne ziół, ale także te występujące w stanie naturalnym, odznaczające się wysokim potencjałem użytkowym, którymi w sposób szczególny interesuje się przemysł farmaceutyczny lub kosmetyczny i w przypadku, których podejmowane są próby wprowadzania do uprawy. Po raz pierwszy na przykład zaprezentowano poletko pokazowe z uprawą witani ospałej znaną bardziej pod nazwą Ashwaganda, która w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu jako roślina o właściwościach adaptogennych, czy też kolekcję ziół wykorzystywanych w medycynie chińskiej o których na spacerach zielarskich opowiadał ekspert w dziedzinie fitoterapii klinicznej pan Bartosz Jemioła.
Aby propagować tematykę zielarstwa i ziołolecznictwa, w strefie Ogrodnictwa zorganizowano wiele atrakcji których tematem przewodnim były zioła. Można było na przykład uczestniczyć w żywym pokazie destylacji lawendy i z bliska poznać i „poczuć” proces pozyskiwania olejów eterycznych i hydrolatów. Można było także w ramach warsztatów z aromaterapii własnoręcznie wykonać aromaterapeutyczną sól do kąpieli lub olejek do masażu.
Zioła były również elementem pokazu florystycznego pn. „Pokaz z praktycznego wykorzystania ziół w kompozycjach florystycznych”. Zostały stworzone kolorowe, sielskie, pachnące bukiety układane w ręku i kompozycje w prostych drewnianych naczyniach z kwiatów i ziół z wiejskiego ogrodu. Pokaz był inspiracją dla uczestników jak w tani, prosty sposób wykorzystać materiał florystyczny z ogrodu do stworzenie niebanalnych kompozycji.
W strefie Ogrodnictwa nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach imprezy. To właśnie dla nich zorganizowano ciekawe warsztaty polegające na własnoręcznym wykonaniu ziołowej makatki. Do tej niezwykle oryginalnej ściennej dekoracji wykorzystano rośliny z naszej bogatej kolekcji ziół i roślin miododajnych znajdującej się na Polu Doświadczalnym PODR.
Przy okazji uczestnicy mogli zobaczyć jak wyglądają zioła, dotknąć ich, poznać ich zapach, jak również posłuchać o ich właściwościach oraz wykorzystaniu w lecznictwie czy kuchni. Zabawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, zarówno tych najmłodszych jak również starszych. Samodzielnie utkane zielniki wyglądały przepięknie. Uczestnicy ziołowej lekcji zadowoleni i dumni ze swoich manualnych umiejętności na pamiątkę zabierali je do domów.
W sadzie tradycyjnym stworzono strefę relaksu w różnych stylach: wiejskim, Viva la Vida oraz greckiego Santorini. Odwiedzający byli zainteresowani w jak ciekawy sposób można stworzyć niewielką i przyjazną dla wypoczynku przestrzeń w otoczeniu zieleni. Aranżacje miejsc wypoczynku i wiklinowa ścianka foto z aranżacją kwiatową stanowiły doskonały kadr do rodzinnych fotografii. W cieniu drzew dawnych odmiany jabłoni, grusz, śliw i wiśni rozlokowana została strefa relaksu, gdzie można było odpocząć na przygotowanych leżakach ale również zdobyć wiedzę o tradycyjnych, a nieco obecnie zapomnianych odmianach sadowniczych.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty tematyczne z rozpoznawania szkodników roślin sadowniczych, na których można było poznać objawy żerowania i wygląd najważniejszych agrofagów roślin sadowniczych.
Swoje stanowisko w strefie Ogrodnictwa posiadało też Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach koło Przemyśla, gdzie prezentowany był dorobek naukowy związany z działalnością Arboretum, a zainteresowani goście mogli uczestniczyć w pokazie szczepienia drzew owocowych.
Swoją wiedzą w zakresie ogrodnictwa dzielili się z chętnymi również zaproszeni na V Krajowe Dni Pola eksperci z instytutów. Po sadzie oprowadzał mgr Grzegorz Hodun zajmujący się kolekcją pomologiczną w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, a po kolekcji ziół mgr Elżbieta Bilińska z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz prof. Katarzyna Bączek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W ramach V Krajowych Dni Pola odbyła się kolejna – zorganizowana już po raz XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz rolniczych wystaw i co roku przyciąga tysiące zwiedzających. W tym roku liczba odwiedzających przeszła najśmielsze oczekiwania. Odwiedzili nas nie tylko rolnicy i hodowcy, ale także studenci i uczniowie szkół rolniczych, przedstawiciele firm i instytucji okołorolniczych, mieszkańcy obszarów wiejskich, a także sympatycy zwierząt.
Na Wystawie gościliśmy ponad 100 najlepszych hodowców z terenu województwa podkarpackiego, ale również z województw: małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Obecni byli przedstawiciele Instytutów Zootechniki – Państwowych Instytutów Badawczych z Odrzechowej, Chorzelowa oraz z Kołudy Wielkiej, prezentując najlepsze sztuki zwierząt objęte programem ochrony zasobów genetycznych.
Na Wystawie zaprezentowanych zostało 40 sztuk bydła mlecznego, 41 sztuk bydła mięsnego, 27 koni oraz 7 źrebiąt, 9 sztuk kóz, 42 sztuki owiec, ponad 90 sztuk królików, 13 alpak, mnóstwo drobiu użytkowego i ozdobnego oraz ryby. Wszystkie zaprezentowane zwierzęta były bardzo dobrze przygotowane, pochodziły z najlepszych gospodarstw, cechowały się najwyższymi walorami hodowlanymi, wybitnymi wartościami genetycznymi oraz doskonale prezentowały typ w swoich rasach.
Natalia Jakubus
Marta Dobrowolska
Anna Cieszyńska
Katarzyna Worosz
Monika Capińska
Katarzyna Sitek
Anna Moskal
PODR Boguchwała