Synonimy: –
Pochodzenie: Jest odmianą pochodzenia polskiego, uzyskaną w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach z siewki Węgierki Zwykłej w 1962 roku przez A. Jackiewiczową
Drzewo/Wzrost: Rośnie umiarkowanie silnie. Koronę tworzy średnio zagęszczoną, zwykle kulistą z wyraźnie zaznaczonym przewodnikiem.
Zapylacze: Amers, Bluefre, Cacańska Lepotica, Cacańska Najbolja, Cacańska Rodna, Cacańska Rana, Empress, Herman, Ruth Gerstetter.
Owocowanie: Owocuje bardzo wcześnie, bo już w drugim roku po posadzeniu. Plonuje corocznie z niewielka skłonnością do owocowania przemiennego. Zdarza się to na glebach słabych.
Owoc kształt, wielkość, wybarwienie: Osiągają przeciętnie masę 30-35g. Śliwki są brązowo-granatowe z intensywnym niebieskim nalotem w typie węgierek owalnych. Skórka jest gruba.
Owoc – miąższ: Miąższ jest żółtozielony lub żółtawomiodowy, dość zwarty, słodkawo-kwaśny i smaczny. Pestka jest średniej wielkości, szeroko owalna, od strony szypułki ostro zakończona. Miąższ doskonale odchodzi od pestki.
Dojrzałość zbiorcza: Połowa sierpnia
Przeznaczenie: Nadaje się na dżemy, marmolady, kompoty i susz. Owoce mogą być też przeznaczone na rynek śliw deserowych, są smaczne na surowo, również prosto z drzewa i jako dodatek do ciast i deserów.
Podatność na choroby: Szarka – mała
Wytrzymałość na mróz: Średnia