Skip to content Skip to footer

Wybór ula

       Hodowla pszczół staje się nie tylko popularnym hobby, ale również sposobem na życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi staje każdy pszczelarz, jest wybór odpowiedniego ula.

Rodzaje uli

       Istnieje wiele rodzajów uli, różniących się konstrukcją, rozmiarem i materiałem wykonania. Do najpopularniejszych w Polsce należą:

  • Ul wielkopolski: tradycyjny polski ul o wymiarach ramki 360×260 mm,
  • Ul Dadanta: ul o większych ramkach (435×300 mm),
  • Ul warszawski zwykły i poszerzany: wymiary ramek 240×435 mm oraz 300 x 435, 
  • Ul Langstrotha: ul popularny na całym świecie o wymiarach 448×232 mm.

 

       Czy wybór ula naprawdę jest taki ważny? Oczywiście! Wpłynie on na wiele aspektów, m in. na rozwój rodziny pszczelej. Ule o odpowiedniej wielkości i konstrukcji, czyli takie dopasowane do bazy pożytkowej wokój pasieczyska, zapewni pszczołom komfortowe warunki do rozwoju, a dzięki temu będą mogły generować większe zbiory miodu. Niektóre ule są łatwiejsze w obsłudze, np. ule warszawskie (zwykłe i poszerzane) co jest kluczowe dla początkujących pszczelarzy. W ulach leżakach znacznie trudniej popełnić błąd, dlatego polecane są na początku swojej przygody z pszczelarstwem.
Ważnym aspektem są również koszty. Ule różnią się pomiędzy sobą ceną, ze względu na materiał wykonania. Wybór tańszego rozwiązania może wiązać się z pewnymi niedogodnościami, dlatego zawsze warto wybierać sprawdzonych producentów.

 

Pasieki stacjonarne i wędrowne

       Pszczelarze mogą prowadzić pasieki stacjonarne lub wędrowne. Warto więc dostosować wybór ula do gospodarki pasiecznej jaką chcemy prowadzić. Czym różnią się od siebie te dwa sposoby prowadzenia pasieki?

       Pasieka stacjonarna: usytuowana w jednym miejscu, np. w przydomowym ogrodzie, wydzierżawionej działce. Wymaga podstawowych narzędzi do pracy. W tego typu gospodarce pasiecznej można z satysfakcją użytkować ule leżaki, które są zbyt toporne do pasieki wędrownej. Świetnie sprawdzają się również ule korpusowe. Pasieki stacjonarne to najpopularniejszy typ prowadzonych pasiek w Polsce, a najczęstszy wybór to ule wykonane z drewna (ocieplone oraz jednościenne)

       Pasieka wędrowna: przemieszczana w ciągu roku w celu pozyskania miodu z różnych pożytków towarowych. Oprócz podstawowych narzędzi do pracy, wymaga również specjalistycznego wyposażenia, czyli auta z hakiem oraz przyczepki transportowej. Do tego typu gospodarki pasiecznej przydadzą się ule korpusowe. Częstym wyborem są ule z styroduru lub poliuretanu, aby były one lżejsze i bardziej poręczne w transporcie.

 

Strefa pszczelarstwa na Krajowych Dniach Pola

       Nadchodzące wydarzenie to doskonała okazja do poznania różnych aspektów pszczelarstwa. Strefa pszczelarstwa to miejsce, gdzie można:

  • Zapoznać się z różnymi rodzajami uli i sprzętu pszczelarskiego.
  • Spotkać się z firmami branżowymi i uzyskać fachowe doradztwo.
  • Dowiedzieć się więcej o hodowli pszczół i pozyskiwaniu miodu.
  • Zakupić niezbędne wyposażenie do prowadzenia pasieki.

       Udział w Krajowych Dniach Pola to świetna okazja dla każdego, kto myśli o założeniu pasieki lub chce poszerzyć swoją wiedzę na temat pszczelarstwa. W strefie pszczelarstwa można uzyskać cenne informacje, poznać doświadczonych pszczelarzy i wybrać odpowiedni ul do swoich potrzeb.

       Pamiętaj! Wybór ula to ważna decyzja, która będzie miała wpływ na prowadzenie pasieki i rozwój pszczół. Warto przed zakupem zapoznać się z różnymi rodzajami uli, ich zaletami i wadami, a także skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie.

 

Natalia Jakubus
PODR Boguchwała

Galeria

Skip to content