Skip to content Skip to footer

Zapylenie borówki wysokiej

       Borówka wysoka doskonale czuje się w naszych warunkach klimatycznych i coraz częściej jest uprawiana. Owoce są bogactwem wielu cennych substancji prozdrowotnych.

       Czas kwitnienia to bardzo ważny moment dla roślin. Jest to czas zapylenia, które w znacznym stopniu decyduje o potencjalnym plonie (nie tylko o ilości, ale również o jakości owoców). Borówka, aby osiągnąć obfity plon, wymaga zapylenia krzyżowego. Przeniesiony na słupek pyłek pochodzi z kwiatu innej rośliny, ale z tego samego gatunku. Dlatego ważną decyzją przed założeniem plantacji jest dobór odmian, ich dopasowanie pod względem zapylenia. Warto posadzić minimum 2-3 odmiany, które kwitną w podobnym terminie.

       Rośliny w tym roku bardzo wcześnie „wystartowały”. W porównaniu do lat ubiegłych ciepła wiosna bardzo szybko pobudziła je i tym samym ruszyła wegetacja. Jednak sam okres kwitnienia przypadł na okres niestabilnych warunków atmosferycznych. Nastąpiło dość nagłe ochłodzenie.

        Najczęściej borówka zapylana jest przez pszczoły miodne czy murarki ogrodowe. Jednak w tym roku niekorzystna pogoda w znacznym stopniu ograniczyła ich działanie. Niepozornie wyglądające, wydłużone, o dzwonkowatym kształcie kwiaty częściej odwiedzane były przez trzmiele, których praca w mniejszym stopniu uzależniona jest od warunków atmosferycznych.

       Na kwiatach borówki, tak jak na zamieszczonych zdjęciach, szczególnie w tym roku zaobserwować można charakterystyczne koliste uszkodzenia. Uparte trzmiele nie mogąc dostać się do kwiatu wygryzają otwory, przez które docierają do pokarmu. Niejednokrotnie z tych wlotów korzystają również pszczoły.

 

Opr. Katarzyna Worosz

Galeria

Skip to content