Skip to content Skip to footer

Oziminy w pełni rozwoju

Sprzyjające warunki pogodowe, a przede wszystkim wysokie temperatury na początku kwietnia spowodowały, że w bieżącym roku plantacje rzepaku ozimego wyjątkowo wcześnie rozpoczęły kwitnienie. Problemem było skuteczne zwalczenie słodyszka rzepakowego, jest on szczególnie niebezpieczny w fazie pąkowania rzepaku, a wystąpił w tym roku w dużym nasileniu. Konieczne było nawet kilkukrotne wykonanie zabiegów insektycydowych. Rzepak teraz jest w pełni kwitnienia, a na odmianach wcześniejszych można już zauważyć pierwsze łuszczyny. Dlatego trzeba będzie rozważyć konieczność zastosowania zabiegu fungicydowego przeciwko zgniliźnie twardzikowej i lustrować plantację pod kątem obecności szkodników, głównie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.

Zboża ozime, podobnie jak rzepak, są w zaawansowanych fazach rozwojowych. Wszystkie obecnie są w okresie strzelania w źdźbło. Zarówno w pszenicy ozimej, jak i pszenżycie oraz jęczmieniu ozimym wykonano już pierwsze zabiegi fungicydowe połączone z nawożeniem dolistnym. Zastosowano również regulator wzrostu. Pojawiają się pierwsze owady dorosłe szkrzypionki zbożowej.

Wschody roślin jarych

Zboża jare posiane w ostatnim tygodniu marca charakteryzują się dobrymi wschodami, większość jest w fazie pierwszych liści.

Z wysianych roślin bobowatych grubonasiennych, najwcześniej powschodził łubin, który ma już pierwsze liście właściwe, groch i bobik przedostają się na powierzchnię gleby. We wszystkich gatunkach bobowatych zastosowano herbicydy doglebowe.

Galeria

Skip to content