Skip to content Skip to footer

26.04.2024

Stan ozimin

Plantacje rzepaku ozimego są obecnie w fazie końca kwitnienia. Większość płatków z pędu głównego już opadła, otwarte szczytowe kwiaty pędów bocznych. Rozpoczął się kolejny etap rozwoju – rozwój łuszczyn. Ze względu na poprawę warunków pogodowych, wzrost temperatury na plantacjach rzepaku można zobaczyć wreszcie liczne owady zapylające. W przypadku silnej presji ze strony zgnilizny twardzikowej oraz innych chorób powodowanych przez grzyby rozważyć należy konieczność zastosowania odpowiednich fungicydów.

Zboża ozime są w różnych etapach strzelania w źdźbło. Najbardziej zaawansowane w rozwoju jest żyto ozime, na niektórych odmianach widać już pierwsze kłosy. W jęczmieniu ozimym pojawiają się pierwsze ości, co oznacza początek kłoszenia. Pszenżyto i pszenica ozima, w zależności od odmiany, mają wykształcony liść podflagowy lub flagowy, na którym widoczne są w różnym stopniu zdeformowania, powstałe głównie na skutek stosunkowo niskich temperatur w ostatnim czasie. Wykonano zabieg insektycydowy zwalczający liczne dorosłe owady skrzypionki na zbożach ozimych.

Rozwój roślin jarych

Zboża jare znajdują się w fazie początku krzewienia.

Rośliny bobowate grubonasienne są w fazie rozwoju liści. Zarówno na bobiku, grochu, jak i łubinie widoczne są ślady żerowania oprzędzików na liściach w postaci charakterystycznych ząbków, czyli tzw. żer zatokowy. W związku z tym wykonano zabieg insektycydowy. Rozpoczęto już siewy kukurydzy, soi i słonecznika oraz sadzenie ziemniaków.

Galeria

24.04.2024

Bardzo ciepły początek kwietnia, z temperaturami wręcz letnimi (ok. 20°C w ciągu dnia), spowodował przyspieszenie wegetacji na terenie województwa podkarpackiego, średnio licząc o ok. 3–4 tygodnie w stosunku do lat ubiegłych.

W dniach (między 17 a 26 kwietnia br.) nagłe ochłodzenie, z prognozowanymi spadkami temperatur do -5°C nocą, było niepokojące dla sadowników, producentów truskawek, malin oraz plantatorów winorośli, gdyż rośliny sadownicze już weszły w fazę zarówno wegetatywną, jak też większość drzew owocowych rozpoczęło kwitnienie.

Na podstawie danych meteorologicznych ze stacji meteorologicznej zainstalowanej na polu doświadczalnym PODR w Boguchwale, nie zanotowano w tych dniach ujemnych temperatur mających istotny wpływ na uszkodzenia organów wegetatywnych i generatywnych drzew owocowych oraz roślin jagodowych.

W dniu  24 kwietnia br. przeprowadzono lustrację jagodnika oraz sadu tradycyjnego na polu doświadczalnym PODR:

Haskap

Na krzewach zaobserwowano jeszcze zarówno kwitnienie, jak i zawiązki owoców wielkości ok. 7 mm. Jest gatunkiem zakwitającym bardzo wcześnie, bo na przełomie marca i kwietnia, a kwiaty wykwitają sukcesywnie. W dodatku otwarte kwiaty tej rośliny jagodowej znoszą wiosenne przymrozki do -7°C, a nawet do -9°C.

Jeżyna 

Na młodych przyrostach, ze względu na okres z niskimi temperaturami, można zauważyć bordowe przebarwienia, świadczące o problemach z pobieraniem fosforu.

Grusze i śliwy

Ich pełnia kwitnienia przypadła na okres słonecznej i ciepłej pogody, stwarzającej dobre warunki do oblotu zapylaczy. W efekcie ich zapylenie przebiegło bez przeszkód, co można zaobserwować w liczbie zawiązków, jakie się pojawiły po opadnięciu okwiatu.

Jabłonie 

Nie można jeszcze określić stopnia zapylenia. Większość odmian jednak weszła w fazę pełnego kwitnienia podczas ochłodzenia i wystąpienia opadów.

Galeria

09.04.2024

Oziminy w pełni rozwoju

Sprzyjające warunki pogodowe, a przede wszystkim wysokie temperatury na początku kwietnia spowodowały, że w bieżącym roku plantacje rzepaku ozimego wyjątkowo wcześnie rozpoczęły kwitnienie. Problemem było skuteczne zwalczenie słodyszka rzepakowego, jest on szczególnie niebezpieczny w fazie pąkowania rzepaku, a wystąpił w tym roku w dużym nasileniu. Konieczne było nawet kilkukrotne wykonanie zabiegów insektycydowych. Rzepak teraz jest w pełni kwitnienia, a na odmianach wcześniejszych można już zauważyć pierwsze łuszczyny. Dlatego trzeba będzie rozważyć konieczność zastosowania zabiegu fungicydowego przeciwko zgniliźnie twardzikowej i lustrować plantację pod kątem obecności szkodników, głównie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.

Zboża ozime, podobnie jak rzepak, są w zaawansowanych fazach rozwojowych. Wszystkie obecnie są w okresie strzelania w źdźbło. Zarówno w pszenicy ozimej, jak i pszenżycie oraz jęczmieniu ozimym wykonano już pierwsze zabiegi fungicydowe połączone z nawożeniem dolistnym. Zastosowano również regulator wzrostu. Pojawiają się pierwsze owady dorosłe szkrzypionki zbożowej.

Wschody roślin jarych

Zboża jare posiane w ostatnim tygodniu marca charakteryzują się dobrymi wschodami, większość jest w fazie pierwszych liści.

Z wysianych roślin bobowatych grubonasiennych, najwcześniej powschodził łubin, który ma już pierwsze liście właściwe, groch i bobik przedostają się na powierzchnię gleby. We wszystkich gatunkach bobowatych zastosowano herbicydy doglebowe.

Galeria

01.03.2024

Pierwsze dawki azotu na oziminach

Wysokie temperatury w III dekadzie lutego i brak opadów pozwoliły na stosunkowo wczesne w bieżącym roku zastosowanie na polu doświadczalnym PODR nawożenia azotowego na doświadczeniach z roślinami ozimymi: rzepakiem, pszenicą, jęczmieniem, pszenżytem i żytem ozimym. Zboża znajdują się w fazie krzewienia, a rzepak ozimy jest dobrze rozwinięty, większość roślin ma w granicach 12 liści.

Na najstarszych liściach rzepaku ozimego można zaobserwować objawy suchej zgnilizny kapustnych, stąd wykonano zabieg fungicydowy difenokonazol w dawce 0,5 l/ha.

Galeria

Skip to content