Skip to content Skip to footer

Pokaz cięcia drzew owocowych

       W ramach  współpracy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale z Arboretum i Zakładem Fizjografii w Bolestraszycach 17 kwietnia odbył się pokaz cięcia drzew.

       Szkolenie składało się z teorii i praktyki. W części teoretycznej pani Elżbieta Żygała, wicedyrektor Arboretum, przedstawiła zasady cięcia jabłoni na podkładkach silnie rosnących. Zwróciła uwagę na to, że jabłonie szczepione na Antonówce jako podkładce są po paru latach dużymi drzewami z silnie rozrośniętą i szeroką koroną. Stąd też jeden z zabiegów pielęgnacyjnych jakim jest cięcie nie jest wykonywany co roku przede wszystkim z uwagi na rozmiary drzew i trudności z tym związane.

       Cięcie pielęgnacyjne w sadach z dawnymi odmianami jabłoni ogranicza się zwykle do cięcia prześwietlającego dzięki, któremu rozrzedzamy, a tym samym doświetlamy wnętrze drzew. Usuwamy przede wszystkim gałęzie połamane, a także wrastające do wnętrza korony drzewa, krzyżujące się i pokładające się po sobie oraz pędy konkurujące z przewodnikiem w części wierzchołkowej korony. Skracamy również zbyt długie pędy. Należy także usunąć tzw. wilki – pędy jednoroczne wyrastająco pionowo do góry, jak również odrosty korzeniowe.

       Prelegentka zwróciła uwagę na termin cięcia dawnych odmian jabłoni, jednocześnie podkreślając, że nie należy się spieszyć ze zbyt wczesnym cięciem, zwłaszcza silnym, gdyż spowoduje to wyrastanie wielu wilków, które należy wycinać w okresie letnim. Zaleca się opóźnienie terminu cięcia jabłoni do czasu ich kwitnienia dzięki temu osłabimy wyrastanie wilków, a substancje odżywcze pobierane przez system korzeniowy drzewa skierowane zostaną do zawiązujących się owoców.

       Część praktyczna pokazu odbyła się w sadzie tradycyjnym na polu doświadczalnym Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który został założony w 2016 r. na powierzchni 25 arów. W sadzie rosną dawne odmiany jabłoni, grusz, śliw oraz wiśni. Na wybranych jabłoniach pracownik Arboretum wykonał cięcie prześwietlające, a pani Elżbieta Żygała komentowała kolejne kroki i zasady cięcia prześwietlającego.

       Z uwagi na to, że w sadzie tradycyjnym PODR drzewa danej odmiany są sadzone parami uczestnicy szkolenia mieli okazję zaobserwować efekt cięcia prześwietlającego w porównaniu do drzewa tej samej odmiany nieciętego. Po prześwietleniu korona drzewa stała się niezagęszczona, utworzona z konarów o poziomym ułożeniu oraz gałęzi i pędów, które wzajemnie się nie zacieniają.

       Uczestnicy szkolenia żywo uczestniczyli w pokazie, zadawali wiele pytań związanych z cięciem prześwietlającym, a także odmładzaniem starych, kilkudziesięcioletnich drzew owocowych. To dzięki cięciu odmładzającemu starych jabłoni możemy jeszcze przez kolejne lata cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem ich owoców, a ogród przydomowy czy sad z drzewem o wysokiej i rozłożystej koronie nada miejscu niepowtarzalnego charakteru.

       Dziękujemy uczestnikom pokazu oraz pracownikom Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach za jego przeprowadzenie.

       Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia strefy ogrodnictwa oraz sadu z dawnymi odmianami drzew owocowych podczas V Krajowych Dni Pola w Boguchwale w dniach 14-16 czerwca 2024 r.

 

Anna Cieszyńska

PODR Boguchwała

Galeria

Skip to content